1. Uluslararası Meze Festivali İzlenimlerim

Özellikle Antalya ve Akdeniz mutfağına has bir etkinlik gördüğüm zaman çok heyecanlanıyorum. Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin yemek ve meze çeşitleri inanılmaz fazla. Zeytinyağı ve otlarla beslenince tadı da müthiş oluyor.

Meze Festivali’ni duyunca hemen katılmak istedim ve Akra Otel Pazarlama Sorumlusu Ebru ERTEK, bana bu konuda yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ederim. (Normalde ücretli bir etkinlik)

Festival, Akra Otel’in hemen denize bakan büyük bahçesinde yapıldı. Ekim ayı olması sebebiyle sıcaklık fazla değildi ama epey rüzgar vardı. Benim o gün akşam başka bir otelde davetim daha olduğu için inşallah bir aksilik olmaz ve zamanında başlar diye çok istedim ama meğer mezelerin tadımı akşam saatlerinde olacakmış. Onun öncesinde tanıtımlar ve mezelerin yapılışı için baya zaman harcandı. O kadar mezeyi görüp de tadamamak nasıl bir duygu anlatamam.

Organizasyon çok güzeldi, mezelerin yanında içecek servisi çeşitli ve sınırsızdı, bu konuda Akra Otel’in hakkını yememek lazım. Sahnede, canlı olarak 3 tane meze yapıldı. Mezeleri yapan Berk Balbay, öyle mutfak sırları verdi ki, çoğunu daha önce hiç duymadım. Mükemmel bir sunum yaptı.

Kaldığım süre zarfında dikkatimi çeken, Tirmis (Termiye) ve Bakla Humusu oldu. Eğer zamanım olsaydı hepsinin tadına bakmayı çok isterdim ama inşallah bir sonraki seneye olacak.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.