9. Antalya Yöresel Ürünler Fuarı [Yörex] İzlenimlerim 2018

Bu sene 9. su yapılan Yöresel Ürünler Fuarı’na son 4 yıldır katılıyorum. Muhakkak her sene biraz daha iyi hazırlanılıyor ve özen gösteriliyor. Zaten bu sene 485 firma katılım göstermiş ve bu sayı bir rekor olarak kayıtlara geçsin. Antalya’nın kendi yöresel ürünleriyle birlikte tüm Türkiye’den her yöreden ürünler sergileniyor.

Aldığım notları madde madde yazarsam daha anlaşılır ve okunur olacaktır.

* Bu sene özellikle Coğrafi İşaretleme özelliği kazanan ürünlerin fazlalığı dikkat çekti. Bu konuda bilincin arttığını gösteriyor.

* Tamamen ikramda bulunan (Van standı her sene yöresel kahvaltısını ücretsiz dağıtır) firmalar da var, sadece satış odaklı firmalar da oluyor. Tabi ki tüm firmaların hangi ürününün tadına bakmak isterseniz bakabiliyorsunuz. Bazı odalar da yöresel halk oyunlarını sergiliyor ve en büyük ilgiyi bunlar çekiyor, bilginiz olsun 🙂

* Fuar içindeki aydınlatma, temizlik, stantların düzenleri göze daha hoş geliyor. Dağınık yapıdan vazgeçilmiş.

* Bu sene ilk defa resmi açılışı daha geç bir saate almışlar. Böyle olunca, saat 10:00 olarak görülen ziyaretçi açılışın stantların çoğu kurulmamıştı bile. O yüzden, belirtilen saatten en az 2 saat sonra gelinmesini öneririm.

* Fuarın tanıtımı, sosyal medya kullanımı, hazırlığı, içeriği, iletişimi çok daha geniş bir yelpazede yapılıyor. Elimde bir istatistik yok ama gözlemlediğim kadarıyla yoğun bir çalışma var. Fuar sonunda bu yönde bir veri tutuyorlarsa, oradan anlayabiliriz. Bir de çok eski olan şu web sayfalarının tasarımını değiştirirlerse tam olacak

* Her sene değindiğim ama bir türlü yapılmayan fuar planı yine basılmamış. Web sayfalarında yayınlanıyor ama basılıp girişte sunulmuyor. Çok basit ve muazzam kolaylık sağlayacak bir iş neden yapılmaz bilmiyorum. Bu kadar büyüklükte bir fuarı ezbere gezmek mümkün değil.

* Gelelim yine otopark ücretine, 8 TL alınan otopark ücreti günlük değil bence fuar boyunca geçerli olması gerekiyor. Birden fazla gelenler her defasında bu ücreti ödemek zorunda kalmasın.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.