Akseki, Ormana ve İbradı’daki Düğmeli Evler

Akseki, Ormana ve İbradı gibi Antalya’nın kuzey bölgesindeki bulunan ilçelerimiz, alternatif turizm için çok önemli yerler. Çünkü buralar rakım olarak yüksek olduğu için, yazın sahil kenarında sıcaktan bulananlar için tam bir yayla. Sadece yayla olarak değil, Altınbeşik mağarası, milli park, yöresel yemekler ve konu başlığında geçen Düğmeli Evler var.

Düğmeli Evler, “Sedir katran ağacından kestikleri ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, binayı taş yığarak, herhangi bir harç veya çimento gibi malzeme kullanmadan yapmışlar. İskeletin dışarda kalan kısımları da düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler demişler. “

Düğmeli Evler dediğimiz evler tek bir bölgede toplanmadığı için geniş bir alanı taramanız gerekiyor. Biz bunun için İbradı ve Ormana’yı seçtik. Mesela Ormana merkezine geldiğiniz zaman, hiç bir bilgi ve yönlendirme levhası yok. Kahvedeki insanlara, bakkala falan sorup öyle gezebiliyorsunuz. Kimi evlerin içinde yaşayanlar var, kiminde yok, kimisi tadilat görmüş, kimisi de ilk yapıldığı gibi duruyor.

Eğer alternatif turizm dediğimiz şeye önem veriyorsak Kültür Bakanlığı ve Antalya Belediyesi’nin, küçük de olsa bilgi alma bürosu gibi bir yer açabilir pekala. Bu boşluğu orada bulunan Ormana Active isminde otantik otel ve restoran dolduruyor. Hacı Abdullah Nevzat Özgüven’in (1905-1998) Ormana köyünü tanıtma hevesi sayesinde başlayan proje, ilk önce vakıf, daha sonra aile şirketine dönüşmüş ama bölgenin tanıtılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Şu anki Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Aksekili olduğunu belirtmek isterim. Bu senenin Temmuz ayında geniş bir ziyarette de bulunmuştu

Antalya merkezden Akseki’ye, oradan da düğmeli evleri görmek isteyenler için ulaşım biraz uzun sürse de yolların durumu gayet iyi. Biz hiç bir sorun yaşamadık. Temiz hava, tarihi evler, güzel yöresel yemekler için sonuna kadar değer.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.