Bir Hafta Sonu Etkinliği: Altınbeşik Mağarası / İbradı

Altınbeşik Mağarası, Altınbeşik Milli Parkı içerisinde, İbradı’ya 7 km uzaklıkta bir saklı cennet. Buraya ulaşmak için, Akseki üzerinden gelmenizi tavsiye ederim. İbradı’ya kadar yollar çok güzel asfalt iken, mağaraya doğru 5 km kadar stabilize, dar, virajlı, inişli çıkışlı baya maceralı bir yol var. Buraya gelene kadarki manzara ise paha biçilemez.

Her ne kadar sürekli köy içinden geçseniz de yönlendirme levhaları ve Google Maps ile rahatlıkla bulabilirsiniz. Gidiş yolu biraz sıkıntılı olduğu için özellikle kalabalık olabilecek yaz aylarında değil de, bizim gibi okulların açıldığı Eylül veya Mart/Nisan ayları tercih edebilirsiniz.

Altın Beşik Mağarasını, Antalya Büyükşehir Belediyesi’na bağlı ANSET işletiyor. Böylece Müze Kart geçerli değil. Mağaraya kadar gelip, sadece fotoğraf çekebilirsiniz, bunun için herhangi bir ücret yok ama bot ile mağaranın içine girmek isterseniz, yetişkin için 6,5 TL, 07-18 yaş arası 3,5 TL, bot içinde 10 TL ücret ödüyorsunuz (kredi kartı geçmiyor). Ücreti ödedikten sonra, can yeleği giyip, ayakkabılarınızı çıkararak (denge sağlaması için botun içinde su var) 12 kişilik botlarla mağara gezintisi yapabilirsiniz.

Bizim botumuzda 5 yaşında çocuk da vardı, 70 yaşında kadın da vardı. Hiç bir tehlikesi olmayan bir gezini. Zaten 1994’ten beri suya düşen olmamış. Altınbeşik Mağarasının özellikleri ve oluşumu ile ilgili her yerde bilgi bulabilirsiniz.

“Türkiye’nin en büyük Dünyanın 3. büyük yer altı gölüne sahiptir. Yatay ve kısmen aktif bir mağara sistemi olan Altınbeşik Mağarası adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Toroslar’ın bu bölgesi hem jeolojik hem de jeomorfolojik yönden çok karışık bir yapıya sahiptir. Tersiyer ortalarında meydana gelen şiddetli kıvrımları, bu dönemin sonunda şiddetli dikey yükselmeler izlemiştir. Jeolojik bindirmeler, büyük kırıklar ve derin kazılmış vadiler bu hareketli jeolojik geçmişin sonucudur.

Altınbeşik Mağarası üst kretase yaşlı kireçtaşları içinde kırıklar üzerinde oluşmuştur. Mağara üst üste 3 seviyede gelişmiştir. En alt ve orta seviye yağışlı mevsimlerde aktif, en üst seviye ise devamlı kurudur.

Altınbeşik Mağarası daha kuzeyde bulunan Eynif Polye’sinin ve civarındaki bir dizi daha küçük polyelerin yer altına intikal eden sularının toplanarak tahliye edildiği bir ana yeraltı deresi görevini görmektedir. Güz aylarında mağara içinde çok miktarda durgun göletler vardır. Mağara içindeki kum ve çakıl birikintilerinden, kayalar üzerindeki akıntı oyuklarından bahar aylarında orta ve alt seviyeden debisi kuvvetli yeraltı derelerinin aktığı anlaşılmaktadır.”

Her bot gezintisi yaklaşık 15 dakika sürüyor. Botu kullanan bir rehber var ve içerisi hakkında detaylı bilgi veriyor. Mağara yaz-kış farketmeksizin hep 16 dereceye sahip. Suyun en derin yeri ise 15 metre. Suyun temizlenmesi ve yosunları yemesi için içine 4 adet erkek alabalık atılmış. Antala’nın sıcaklarından kaçmak, mistik bir doğa olayını yakından görmek, güzel bir Pazar günü geçirmek için kesinlikte tavsiye ederim.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.