Home Blog Kaş’tan Taş Atsan, Toprağına Değecek Olan Adası: Meis

Kaş’tan Taş Atsan, Toprağına Değecek Olan Adası: Meis

Kaş’tan Taş Atsan, Toprağına Değecek Olan Adası: Meis


Fotoğraf: Musa Keskin

İlk önce kısa tarihinden başlamak gerekirse, Paris Anlaşmasına göre 1947’de Yunanistan’a devredildi ve resmi olarak 7 Mart 1948’de On iki Adalarla birlikte Yunanistan Hükümetine bağlandı. Adanın resmi adı Megisti, Türkçe Meis ama Yunanca’da Kastelorizo deniliyor. Meis, sanılanın aksine “Göz” demek değil, Megisti ismine göre “Büyük” anlamına geliyor.

– Fotoğrafta da görüldüğü üzere Kaş’a çok yakın, sadece 1.3 km lik bir mesafe var. Taş atsan, bağırsan, el sallasan görülecek bir ada ama maalesef Türkiye’ye bağlı değil.

– Günübirlik gitmek isteseniz dahi kapıda vize almak zorundasınız. 60 Euro ücreti var ve 7 gün kalabiliyorsunuz.

– Meis Ada’sının sadece Kaş tarafına bakan bölümünde yerleşim söz konusu. Tarım pek yetişmediği için çoğu malzeme Kaş’tan geliyor.

– Nüfus sayıları yazın farklılık gösterse de, 350-400 arasında bir yerleşik halk var. Eğer nüfus azalırsa Ada toprağı Türkiye geçeceği için, Yunanistan sürekli devlet yardımı yapıyor.

– Herhangi bir telefon hattı değiştirmenize gerek yok. Türkiye’de hangi operatörü kullanıyorsanız, aynen devam edebilirsiniz.

– Kaş’tan Meis Ada’sına feribot ve yatlarla gidebilirsiniz. Bu şekilde turlar düzenleyen firmalar mevcut. Sabah 10:00’da gidip, aynı gün 16:20’da dönebilirsiniz, ücret 25 Euro civarında.

– Ada içinde, Mavi Mağara, St. George’s Sahili gibi görülmesi gereken yerler var. Caretta Carettalar, buranın maskotu olduğu için, denizde çok sayıda görebilirsiniz.

– Çok sayıda deniz mahsulü çıktığı için, lokantalarda bunları tercih edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.