Manavgat Kent Müzesi Gezisi – Blog

Küratörlüğünü Prof. Dr. Nevzat Çevik’in yaptığı Manavgat Kent Müzesi, bu sene Ağustos ayında açıldı. Girit Kültürü, Yörük Kültürü ve Manavgat yerli halk kültürünü anlatan 3 binden fazla parça eser sergileniyor. Müzeyi, salı günü hariç her gün 10:00 ile 18:00 arasında gezebilirsiniz. Şimdilik herhangi bir giriş ücreti ödenmiyor.

Müzede, 50 sahneleme olduğu için toplamda 2 kat olarak yapılmış. Tek katı inceledikten sonra mutlaka 2. kata da çıkmayı unutmayın. Manavgat nehrinin hemen kenarında Rauf Denktaş köprüsünün ayak tarafında konumlanarak çok ilginç bir mekan seçtikleri gerçek. İçeriye girer girmez, gerçekten özenilmiş bir tasarımla karşı karşıyasınız.

Manavat’a ait, görseller, tarihi mekanlar, alternatif turizm yerleri, doğal yaşam yapısı, Manavgat’ın inşaasında bulunanlar, eski Yörük hayatı, geleneksel adetleri gibi çok sayıda bilgi bulunuyor. Bu yapıda bir araştırma sadece Manavgat için değil, tüm ilçeleri için yapılsa, hem yaşadığımız yerin tarihini ve özelliklerini bilmiş oluruz, hem de turizm için bir güzel alternatif daha oluşmuş olur.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.