Home Blog Yeni Yılda Demre’de Neden Etkinlik Yok!

Yeni Yılda Demre’de Neden Etkinlik Yok!

Yeni Yılda Demre’de Neden Etkinlik Yok!

Antalya’nın yazın deniz ve kum, kışın ise konferans turizmi ile tüm alanlarda boşluk yaratmamak üzerine kurulu bir hedefinin olması gerekiyor. Antalya Valisi de geçen hafta katıldığı bir konferansta “Gastronomi turizmi, sağlık turizmi ve helal turizm ekseninde” açıklamalarda bulundu. Tüm bunlara ek olarak Antalya’nın yapısı gereği alternatif turizmde yeri var. Doğa sporları, Saklıkent kar turizmi, rafting, müze ve örenyerleri bunlardan bazıları.

Antalya’nın Unesco geçici listesinde Karain Mağarası (1994), Alanya (2000), Aziz Nikolaos Kilisesi (2000), Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı (2000), Kekova (2000), Likya Medeniyetinin Antik Kentleri (2009), Perge Antik Kenti (2009), Antik Aspendos Kenti Tiyatrosu ve Su Kemerleri (2015), Yivli Minare Camii (2016) gibi yerler var.

Aziz Nikolaos Kilisesi, namı değer Noel Baba Kilisesi Demre’de bulunuyor. Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2015 istatistiklerine göre Ocak-Aralık ayı içerisinde toplam 362.479 ziyaretçi gelmiş. Şu an müze giriş ücreti 15 TL.

Yine Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 2012 verilerine göre Demre’de bulunan otellerin toplam yatak sayısı 2015. Demre’ye en yakın Finike’de 598, Kaş’ta ise 1830. Toplamda 4443 yatak yapıyor. Yani yerli ve yabancı turistlerin buraya günübirlik gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde ziyaretçi/yatak oranında sonuç 100’de 1 çıkıyor.

Noel Baba isminden dolayı bu bölge Aralık sonu ve Ocak başı çok fazla turist çekmesi gerekiyor. Antalya’nın her ayının, her gününün dolu dolu geçmesi için inanılmaz tanıtımlar yapılıyor ama özellikle müze ve örenyerleri üvey evlat muamelesi görüyor.

Logosunda Noel Baba simgesi olan Demre Belediyesi Aralık ayında Facebook sayfası üzerinden, St. Petersburg’un Kronstadt şehriyle kardeş şehir anlaşması yaptığını duyurdu. Bu anlaşmaya göre iki şehir karşılıklı iyi niyet çerçevesinde, sosyal, ekonomik, kültürel, spor ve diğer alanlarda işbirliğine gidecek. Sadece Demre Belediyesinin değil, bu tanıtım ve turistleri çekme konusunda Turizm müdürlüğü ve bakanlığının ağırlık vermesi gerekiyor.

Dünyada bu tarz ziyaretçi akınları, o bölgenin değerli, gizemli, görülmeye değer, tarihi bir yapıda olduğunu duyurmayla başlar. Akabinde ulaşım ve konaklama imkanlarının çok çeşitli olmasıyla devam eder.

Yine yakın zamanda çıkan bir haberde, Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde kazı çalışmalarında Noel Baba’nın gerçek kemiklerinin bulunabileceğini belirttiler. Bu haber bile tek başına ziyaretçi çekmeye değer taşıyor.

Sonuç olarak Antalya gerçekten marka bir şehir olmayı sonuna kadar hakettiğini düşünüyorum. Devlet kurumların ve özel şirketlerin bunu görerek, buna dikkat ederek beraber hareket etmeleri durumunda hem turizm, hem ekonomi olarak güzel bir gelecek vadedecektir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.