Antalya’da Coğrafi İşaret Alan Yöresel Ürünler

Coğrafi işaretleme: Belirli bir bölgeden kaynaklanan bir ürünü tanımlayan ya da kalitesi, ünü ve ya diğer karakteristik özellikleri itibariyle coğrafi kaynağına atfedilebilen bir bölgeyi işaret eden sınai mülkiyet hakkıdır.

Bu bağlamda, Antalya ile özdeşleşmiş, Antalya içinde üretilen, Antalya’ya has coğrafi işaret alan ürünleri listeleyelim.

1. ANTALYA PİYAZI

Antalya usulü piyaz yaklaşık yüz yıla yakın geçmişi ile il sınırlarını aşan bir üne sahip olmuştur. Antalya ilinde geliştirilen ve ünlenen piyaz yapım tekniği ile uğrayan yerli ve yabancı turistin tadına bakmadan gitmediği bir yöresel ürün haline gelmiştir.

2. DÖŞEMEALTI EL HALISI

Döşemealtı’nın özgün motifleri ile taban halısı dokumaktadırlar. Oysa genelde 80×120 cm boyutlu “çeyrek”, 125×180 cm veya 220 cm boyutlu “seccade”, 75×300 cm boyutlu “yolluk” halı dokumaktadırlar. Atkısı, çözgüsü yün olan halının ipi, koyun kırkıldıktan sonra hazırlanır. Kadınlar yünü ve yapağıyı yıkarlar, elleriyle liflere ayırırlar, yayla atarlar ve kirman ile eğirirler, tengerekle bükerler.

3. KORKUTELİ KARYAĞDI ARMUDU

Toplum yapısı ve havası karyağdı armudunun yetişmesinde önemli bir rol oynuyor. Onun için aroması, kalitesi ve verim yüksekliği buna bağlıdır.

4. FİNİKE PORTAKALI

Alüvyonlu toprakların kapladığı bereketli ova ve ilçenin kendine has havası, çekirdeksiz, sulu ve tatlı olmasının yanı sıra, bileşim öğeleri, vitamin ve mineraller açısından da son derece zengindir.

5. MANAVGAT SUSAMI

Türkiye Üretilen Susamın Yüzde 17’si Manavgat’ta Üretiliyor. “Altın Susam” olarak da bilinen Manavgat Susamının 15’inci yüzyılda Osmanlı Sarayı’nın mutfağında dahi kullanılıyor.

6. ALANYA AVAKADOSU

Alanya’da yetişen avakado meyvesinin yağ ve asit oranları en ideal şekilde. Çünkü avokado nem isteyen tropikal bitki. Alanya’da yetişen avokado çok daha lezzetli.

7. ALANYA YENİ DÜNYA

8. ANTALYA TAVŞAN YÜREĞİ ZEYTİNİ

Bu topraklarda Pamfilya döneminden beri zeytinyağı üretiliyor ve önemseniyor. Tavşan yüreği zeytinyağı yurtdışında bir çok yerde ödül almış bir ürün. Natürel birinci de kaliteli zeytinyağları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.